Élve nyúzott magyar macskák
Házi kedvenceink, a macskák életét egyre keserűbbé teszi, hogy egyes emberek bundáikért tenyésztik őket, mostoha körülmények között tartják, majd elevenen megnyúzzák a négylábút, hogy aztán a macskaprém üzletágban busás haszonra tegyenek szert. A bűnös iparágban sajnos Magyarország is főszereplő, hazánk ugyanis a világ macskaprém kereskedőinek egyik beszállítója.
Az egyiptomiak a termékenység isteneinek tartották a macskákat, mára azonban az egyik legkiszolgáltatottabb állat lett belőlük. A macskákat sok esetben azért tenyésztik, hogy aztán - főleg a távol-keleti országokban - elevenen megnyúzzák őket, majd Európa nagyvárosaiban hétszeres hasznot hajtsanak prémjükkel a bundakereskedőknek. László Erika macskákkal foglalkozó szakíró szerint a zömmel svájci és holland macskaprém piacok egyik ellátója éppen Magyarország.
Becslések szerint évente 2 millió házi kedvenc kerül illegálisan kés alá. Egy szőrmebunda elkészítéséhez minimum 24 macskát kell lemészárolni. Az ilyen termékek címkéjén alapanyagként később vadmacska- nyúl- esetleg fókaszőr tűnik fel. A BBC hírügynökség macskavágásokat leleplező belga összeállításának riportere szerint extrém esetek is ismertek. Chris Morris azt állítja, hogy egy Berlinben lencsevégre kapott hosszú bundán végzett DNS vizsgálat szerint 42 németjuhász kölyök szőre sem volt elég annak kikészítéséhez. Hasonló módszerek bizonyították be egy szintetikus szőrborítású, sorozatban gyártott játékmacska prémjéről is annak állati eredetét, ami gyerekek mindennapos érintkezését feltételezi az elevenen nyúzott macskák maradványaival.
Az állatokat méltóságukon aluli bánásmódban részesítő tenyésztők és bőrnyúzók tevékenysége ellen pedig hiábavalónak bizonyul a vámhivatalok ébersége, vagy az amerikai, olasz vagy éppen magyar állatvédelmi törvény, amely szigorúan tiltja a macskabőr-kereskedelmet. Chris Morris szerint a vámhatóságok ellenőrzései mit sem érnek, hiszen a címkéken hamis adatok szerepelnek.
Szakértők azt mondják, hogy az átszámolva 30.000 forintnyi összegért Magyarországon megvásárolt állatok szőrméje belga vagy svájci piacokon eladásukkor több mint 200.000 forintot ér, ez pedig busás haszon. László Erika újságíró szerint a macskák azért olyan kelendőek, mert szőrük jól festhető, majdnem úgy néz ki, mint a perzsa bárány bőre, tehát úgy tudják nyírni, feldolgozni, hogy a vevőnek halvány fogalma sincs arról, hogy mit vett.
A fogyasztóvédelem munkatársának Zsifkó Kornéliának nincs tudomása minderről, mint ahogy arról sem, hogy hazánkban fogyasztók megtévesztésére alkalmas macskaszőrmét bárki is forgalmazna. Állítása szerint, a termékmegjelölő címke mindenre megnyugtató választ ad.
A címke azonban nem mindig segít, nem javít az életkörülményein annak a többszázezer cirmosnak, akiknek sorsát az „állatnyúzó” telepeken pecsételik meg. A felelősség pedig természetesen az emberé, aki nem hallja, vagy nem akarja meghallani a „macskajaj”-t.
forrás: www.macska.lap.hu |